Dr Stefan Moritz -Eksperyment RESTART-19 to „absolutny sukces”.
Dr Stefan Moritz -Eksperyment RESTART-19 to „absolutny sukces”.

Dr Stefan Moritz -Eksperyment RESTART-19 to „absolutny sukces”.

WYNIKI RESTART-19: „WYDARZENIA MOGĄ MIEĆ MIEJSCE W PANDEMII”

Kluczowe ustalenia zostały opublikowane po przeprowadzonym w Niemczech eksperymencie, który miał na celu pokazanie, jak koronawirus podróżuje podczas imprez w pomieszczeniach

Przez IQ w dniu 29 października 2020 r

W eksperymencie Restart-19 wykorzystano maszynę do dymu do modelowania rozprzestrzeniania się aerozoli

W eksperymencie Restart-19 wykorzystano maszynę do dymu do modelowania rozprzestrzeniania się aerozoli

Dzisiaj opublikowano wyniki Restart-19, eksperymentu naukowego, którego celem było pokazanie, w jaki sposób koronawirus podróżuje podczas wydarzeń w pomieszczeniach.

W ramach eksperymentu naukowcy zaprosili tysiące wolontariuszy do wzięcia udziału w koncercie  22 sierpnia w Quarterback Immobilien Arena w Lipsku z wokalistą Timem Bendzko.

Podczas koncertu symulacje przepływu powietrza zostały przeprowadzone we współpracy z firmą inżynieryjną, a dane naukowe zostały zebrane przez czujnik kontaktowy każdego z uczestników.

Z przeglądu kluczowych wyników eksperymentu wynika, że ​​łączna liczba kontaktów trwających kilka minut jest stosunkowo niewielka podczas imprezy i można ją znacznie ograniczyć dzięki koncepcjom higienicznym oraz że większa liczba kontaktów ma miejsce podczas przyjęcia na obiekt i przerwy.

Naukowcy odkryli również, że słaba wentylacja może znacznie zwiększyć liczbę osób narażonych na ryzyko infekcji, ale jeśli przestrzegane są zasady higieny, dodatkowe skutki dla całej pandemii są niskie lub bardzo małe.

Projekt badawczy, który jest częściowo finansowany ze środków publicznych, prowadził dr Stefan Moritz z University Medicine Halle (Saale) w Szpitalu Uniwersyteckim w Halle (Universitätsmedizin, UKH), który uznał eksperyment za „absolutny sukces”.

„Wyniki są zgodne z naszą hipotezą, że kontakty, które mają miejsce podczas imprezy, nie obejmują wszystkich uczestników” – mówi dr Moritz. „W związku z tym wydarzenia mogą również mieć miejsce w określonych warunkach podczas pandemii. Najważniejszym odkryciem dla nas było zrozumienie, jak ważna jest dobra technologia wentylacji. Ma to kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka infekcji.”

„Razem z tą firmą inżynierską odtworzyliśmy całą Quarterback Immobilien Arena jako model komputerowy i podzieliliśmy ją na małe kostki. Następnie zasymulowaliśmy, jak różne scenariusze wentylacji wpłynęły na rozkład cząstek aerozolu ”– wyjaśnia Moritz.

„KONTAKTY, KTÓRE WYSTĘPUJĄ NA WYDARZENIU, NIE BĘDĄ ZAJĘTE WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW, WIĘC WYDARZENIA MOGĄ MIEĆ SIĘ W OKREŚLONYCH WARUNKACH PODCZAS PANDEMII”

„Opracowaliśmy szczegółowy model symulacji epidemiologicznej, aby zbadać wpływ transmisji na rozprzestrzenianie się epidemii w całej populacji” – wyjaśnia profesor Rafael Mikołajczyk z Instytutu Epidemiologii Medycznej, Biometrii i Informatyki Uniwersytetu w Halle medycyny. „Skorzystaliśmy z istniejących modeli planowania pandemii i odpowiednio je dostosowaliśmy”.

Na podstawie swoich ustaleń naukowcy zalecili, aby miejsca wydarzeń zapewniały odpowiednią wentylację i regularną wymianę powietrza oraz aby utworzono system oceny odpowiedniej technologii wentylacji.

Naukowcy zalecili również, aby koncepcje higieny obowiązywały tak długo, jak trwa pandemia, w tym obowiązkowe stosowanie masek na twarz na arenie.

Wyniki ankiety przeprowadzonej po eksperymencie pokazały, że 90% badanych nie zraża się pomysłem noszenia maski i jest skłonnych to robić dalej, aby móc ponownie doświadczyć takich wydarzeń.

Badacze zasugerowali również, że plan miejsc, a tym samym liczbę gości, należy dostosować w oparciu o częstotliwość występowania, a do obiektu należy wejść przez kilka wejść, aby kierować przepływem odwiedzających. Podczas gdy poczekalnie powinny być przenoszone na zewnątrz, a podczas imprezy, jedzenie powinno być spożywane w miejscach siedzących, aby uniknąć tłoku i długich okresów kontaktu w barach z przekąskami, dodają.

Minister nauki, profesor Armin Willingmann, mówi: „Pandemia korony nasila się obecnie w całych Niemczech. Ta rzeczywistość sprawia, że ​​to, czego uczymy się od Restart-19, jest tym cenniejsze. W szczególności branża eventowa musi być wyposażona w wiedzę i strategie, aby móc odpowiedzialnie organizować koncerty, festiwale i targi pomimo koronacji.

„Naukowcy z University Medicine Halle wykonali tu prawdziwą pionierską pracę w imieniu krajów związkowych Saksonia-Anhalt i Saksonia – mimo że droga do nowej normy jest bardzo długa”.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *